KOUPIT VSTUPENKU
E-SHOP

Expozice (původní)

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce Karla Zemana a jeho filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Expozice mapuje Zemanovu tvorbu od prvních animací a loutkových filmů ve čtyřicátých letech minulého století až po díla z jeho posledního tvůrčího období. Podstatná část muzea je pak věnována jeho nejzásadnějším filmům – Cestě do pravěku, Vynálezu zkázy a Baronu Prášilovi. Muzeum je unikátní svým hravým pojetím – nabízí vám možnost se zapojit a vyzkoušet si na vlastních fotoaparátech a videokamerách trikové postupy, které Karel Zeman ve svých filmech používal.

 

Užijte si expozici s audioprůvodcem – audioprůvodce plynule doplní a znásobí váš muzejní zážitek! Je pro vás připraven ve dvou verzích. Pro dospělé a pro děti. Stačí si v aplikaci TourStories načíst QR kód v expozici muzea a naslouchat. Více zde

 

Výstava je koncipována jako filmové scény a malé ateliéry, kterými budete procházet a můžete se v nich – přímo mezi kulisami – natáčet v akci. Vznesete se na létajícím stroji, projdete se po měsíci Barona Prášila nebo budete ovládat známou ponorku z Vynálezu zkázy. Současně se také seznámíte s originálními loutkami i s dosud nepublikovanými fotografiemi a dalšími dokumentárními materiály ze života a díla tohoto filmového vizionáře. Muzeum je interaktivním a hravým prostorem zaměřeným na rodiny s dětmi z České republiky i ze zahraničí. Dlouhodobě je cílem muzea šířit odkaz díla Karla Zemana širokou nabídkou aktivit pro laickou i odbornou veřejnost.

V expozici jsou volně umístěné motivační hry pro děti  a k dispozici jsou digitální průvodci pro cizince (angličtina, němčina, španělština, japonština, čínština, francouzština, italština).

Pro prohlídku muzea doporučujeme vyhradit si 1-2 hodiny.

Aktivity Muzea Karla Zemana se konají se záštitou Ministerstva kultury České republiky.

Motivační hry v expozici
Pro všechny malé návštěvníky jsme připravili tematické motivační hry. Díky nim si děti prohlídku užijí ještě více a hravou formou se dozvědí i spoustu zajímavých informací nejen o tvorbě Karla Zemana. Hry jsou k dispozici zdarma.
Muzeum bez bariér

Reflektujeme uspokojování potřeb osob s omezenou schopností pohybu a orientace. Expozice Muzea Karla Zemana je plně bezbariérová a od roku 2021 je veškerý obsah expozice přeložen do českého znakového jazyka a je přístupnější pro návštěvníky se sluchovým postižením. Projekt zpřístupňování expozice je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR. Zjistěte o projektu více.

Autoři expozice

Na projektu Muzea Karla Zemana se podílely společnost C&COM Advertising jako vlastník agentury Aura-Pont, Punk Film působící v oblasti audiovizuální produkce a Zemanova rodina.

Výtvarnými a ideovými autory expozice jsou Jakub Fabel a Ondřej Beránek, spoluautorem expozice je Marcel Kral.

Děkujeme Ludmile Zemanové a Lindě Zemanova-Spaleny za poskytnuté materiály z osobního archivu, poskytnutí práv a intenzivní spolupráci při přípravě muzea.

Velké poděkování patří všem, kdo se na realizaci projektu Muzea Karla Zemana podílel – seznam všech osob, institucí a firem naleznete zde.