KOUPIT VSTUPENKU
E-SHOP

43. výročí Čarodějova učně

1. 3. 2020
43. Čarodějova učně

Láska je silnější než všechna kouzla! To je hlavní motiv německé pohádky Otta Preusslera – Krabat, kterou na žádost západoněmecké televize filmově zpracoval v roce 1977 Karel Zeman pod českým názvem Čarodějův učeň. Nebylo to zrovna typické téma, které by si Karel Zeman sám vybral. Věděl ale, že na celovečerní animovaný film by z Prahy peníze nedostal, a tak se i přes jeho strašidelné rysy rozhodl nabídku přijmout. Film byl uveden v kinech 1. března 1977. Letos tak slaví své 43. výročí!

Věděli jste …

… že film je zpracován technikou ploškové animace? Zeman tuto metodu, ve které jsou animací rozpohybovány dvojrozměrné papírové „plošky“, ještě zdokonalil kombinací se skutečnými záběry mlýnského kola, ohně či vody, aby dosáhl větší expresivity ve výsledném dojmu. Vždy, když čaroděj přijme nového učně a uvede do pohybu mlýnské kolo, voda se mohutně rozbouří, symbolizujíc tak děsivou moc černé magie. I přesto, že jsou jednotlivé animované plošky dvojrozměrné, působí výsledný dojem plasticky. Zeman nechal totiž nejdříve zhotovit trojrozměrné modely z moduritu, které pak nafotil a animoval. Snímek byl uveden v mnoha zemích a získal ceny na festivalech v Teheránu, Lausanne a Chicagu.

Příběh Čarodějova učně

Toulky chudého chlapce Krabata po lužické zimní krajině jednoho dne přeruší návštěva tajemného mluvícího havrana. Ten hocha zve, aby se za ním vydal do temného mlýna. Chudý a hladový chlapec nemá příliš na výběr, a tak se rozhodne stát mlynářským učněm. Nic ale není, jak se zprvu zdálo. Záhadný havran je ve skutečnosti krutý čaroděj, který Krabata a ostatní chlapce zasvěcuje do nejrůznějších tajů černé magie. Učedníci se postupně zdokonalují v proměnách v nejrůznější zvířata a provádějí temné rituály. Během jednoho z nich potká mladý hrdina krásnou dívku, do které se zamiluje.

Každý rok o Vánocích mistr čaroděj vyzve nejstaršího z chlapců na magický duel na život a na smrt. Ďábelský mistr v něm vždy podlým způsobem zvítězí, a tak zabraňuje svým učňům, aby se stali mocnějšími než on. Když Krabat bezmocně sleduje, jak jeho druhové jeden za druhým umírají, rozhodne se čaroděje porazit a se svým kamarádem Jurou začnou potají studovat mistrovu knihu černé magie. Čaroděj však zjistí, že se Krabat vzepřel jeho moci a rozhodne se ho zabít. Zachrání ho milující dívka, která v rozhodující zkoušce i poslepu pozná Krabata podle tlukotu jeho srdce. Vyplní se tak věta, kterou chlapci nalezli na konci magické knihy: „Láska je silnější než všechna kouzla“.

DVD Čarodějův učeň je dostupný na muzejním e-shopu. Více informací a zajímavostí z natáčení v knize Karel Zeman a jeho kouzelný svět