KOUPIT VSTUPENKU
E-SHOP

Filmy Karla Zemana

Karel Zeman natočil za svůj život celkem 28 krátkých a celovečerních filmů. Všechny tyto snímky získaly ve své době tuzemská i mezinárodní vyznamenání, získaly si srdce nespočet diváků a ovlivnily nejen dětská léta mnohých generací. Muzeum Karla Zemana se mj. aktivně snaží rozšiřovat povědomí o těchto filmech i mezi dnešní diváky. Ve Filmovém klubu Karla Zemana postupně vydává kompletní filmografii v digitalizované podobě na DVD. V této edici vyšel v roce 2015 také dokument Filmový dobrodruh Karel Zeman. V rámci projektu Čistíme svět fantazie digitálně zrestaurovalo tři nejslavnější snímky Karla Zemana – Barona Prášila, Vynález zkázy a Cestu do pravěku. V kooperaci s českými i zahraničními televizemi a jinými filmovými institucemi zaopatřuje distribuci filmů Karla Zemana po celém světě, připravuje vydání speciálních edic filmů Karla Zemana a zpřístupňuje filmy online ke zhlédnutí.

Filmový klub Karla Zemana

Filmový klub Karla Zemana je dlouhodobou edicí, v jejímž rámci postupně vydáváme kompletní filmografii Karla Zemana. Všechny tituly připravujeme v digitalizované podobě, zpracované s použitím původních filmových materiálů. Prvními třemi tituly, které v edici vyšly, jsou Cesta do pravěku, Vynález zkázy a Baron Prášil. Na sklonku roku 2013 jsme vydali snímky Ukradená vzducholoď a Čarodějův učeň, v roce 2014 filmy Na kometě a Pohádka o Honzíkovi a Mařence a v roce 2015 dokument Filmový dobrodruh Karel Zeman. Muzeum tak plní své předsevzetí o zachování filmového odkazu tohoto génia českého a světového filmu. DVD jsou opatřena anglickými titulky a bohatými bonusy, ve kterých nechybí krátké dokumentární filmy speciálně připravené Muzeem Karla Zemana, archivní dobové materiály a rozhovory s tvůrci, či hudebně vizuální bonus virtuální prohlídky muzea s hudbou Clarinet Factory. Veškeré filmy jsou k dostání v kamenném obchodě Muzea Karla Zemana nebo je lze objednat v muzejním e-shopu.

Čistíme svět fantazie – digitální restaurování filmů Karla Zemana

Čistíme svět fantazie byl společným projektem Nadace české bijáky, Muzea Karla Zemana a České televize, který si dal za cíl digitálně zrestaurovat tři vybrané filmy Karla Zemana do nejvyšší možné kvality, uvést je na velkých filmových plátnech a vdechnout jim tak znovu život. Digitálním restaurováním tak prošly filmy – Vynález zkázy, Baron Prášil a Cesta do pravěku. Projekt měl za cíl rovněž zvýšit povědomí o významu digitálního restaurování. Projekt byl realizován ve spolupráci s Universal Production Partners a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kinematografie. V prvních dvou letech záštitu nad projektem převzal ministr kultury České republiky pan Daniel Herman. «Je úžasné, že dnešní technologie umožňují zrestaurovat a uchovat jakoukoliv formu uměleckých děl světa, které tím opět zazáří a přinesou lidstvu estetický a umělecký zážitek, jako jejich originály před mnoha lety. Nesmírně proto fandím projektu Čistíme svět fantazie, protože slavné filmy mého otce mezi světová umělecká díla patří», říká Ludmila Zemanová, která se na obnově filmů také osobně podílí. Garantem digitálního restaurování filmů Karla Zemana byl americký expert James Mockoski. Restaurování probíhalo pod vedením hlavního restaurátora Ivo Maráka ve společnosti Universal Production Partners (UPP), obnovu zvukové části filmu zajistila společnost Soundsquare. Kmotry jednotlivých filmů se stali Terry Gilliam a John Stevenson. Více o digitálním restaurování jednotlivých filmů zjistíte po kliknutí na obrázek daného snímku.

Pokračujeme v restaurování…

V roce 2022 Muzeum Karla Zemana iniciovalo restaurování dalšího klenotu z dílny Karla Zemana. Čtvrtým restaurovaným filmem je Ukradená vzducholoď a na projektu se podílely dvě významné české instituce: Národní filmový archiv a Státní fond kinematografie. Samotné restaurování provedla renomovaná společnost Universal Production Partners (UPP). Premiéra restaurované verze Ukradené vzducholodi proběhla 4. října 2022 v kině Lucerna, kde ji uvedli zástupci Muzea Karla Zemana a institucí, které se do restaurování filmu zapojili, ale hlavně dcera Karla Zemana, Ludmila Zemanová.

Distribuce filmu porbíhá v roce 2023 i díky veřejné kampani na platformě DONIO s názvem Ukradená vzducholoď: Pomozte nám vzlétnout. Díky všem, kteří se do kampaně zapojili a film podpořili, nyní Ukradená vzducholoď oblétá stříbrná plátna v Čechách a na Slovensku a míří do kin po celém světě.

Filmy online

Nechcete čekat, až budou dávat filmy Karla Zemana v televizi a nevlastníte DVD přehrávač? Podívejte se na své oblíbené snímky online nebo si je legálně stáhněte do svých zařízení. Stačí si vybrat z nabídky filmů a kliknout na obrázek, který vás odkáže na stránky daného distributora. Kvůli exkluzivitě distribučních práv doporučujeme divákům z USA, Kanady a Velké Británie sledovat filmy přes The Criterion Channel.

A v Čechách vyzkoušejte třeba filmový portál dafilms.cz, kde najdete ty nejlepší filmy na jednom místě. S promo kódem: MKZ2022 získáte 60% slevu na roční předplatné.

dafilms

 

 

 

 

Speciální filmové edice

O filmy Karla Zemana mají dodnes zájem diváci po celém světě. Ve spolupráci s mezinárodními distribučními a filmovými společnostmi tak mohly vzniknout speciální tuzemské i zahraniční edice.

DISTRIBUTOR NOSIČ JAZYK ROK VYDÁNÍ FILM DALŠÍ
Filmexport Home Video s.r.o.
 
DVD CZ 2011 Bláznova kronika KOUPIT
DVD CZ 2010 Bláznova kronika – speciální edice KOUPIT
Bontonfilm a.s. Blu-ray CZ 2015 Vynález zkázy KOUPIT 
2016 Baron Prášil KOUPIT 
2019 Cesta do pravěku KOUPIT 
The Criterion Collection Blu-ray / DVD ENG 2020 edice – Vynález zkázy, Baron Prášil, Cesta do pravěku KOUPIT
Second Run Limited

Blu-ray / DVD ENG 2016 Baron Prášil VÍCE INFO
2016 Vynález zkázy VÍCE INFO
2019 Cesta do pravěku VÍCE INFO
DVD 2014 Bláznova kronika VÍCE INFO
GPS co. Blu-ray / DVD JPN 2017 Baron Prášil VÍCE INFO
2017 Vynález zkázy VÍCE INFO
Malavida Films

DVD FRA 2013 Vynález zkázy VÍCE INFO
2015 Baron Prášil VÍCE INFO
2015 Cesta do pravěku VÍCE INFO
2016 Ukradená vzducholoď VÍCE INFO
2016 Čarodějův učeň VÍCE INFO
2019 Poklad ptačího ostrova VÍCE INFO
2015 Krátké filmy Karla Zemana VÍCE INFO
2017 Na kometě VÍCE INFO