KOUPIT VSTUPENKU
E-SHOP

Cesta do pravěku

Anotace

Populárně-naučný film z roku 1955 vypráví příběh čtyř chlapců, kteří se vydají na dřevěné loďce proti proudu času na fantastickou výpravu do pravěku. Putují postupně přes mladší čtvrtohory, včetně doby ledové, třetihory, druhohory a prvohory až k silurskému moři, kde se setkávají s živým trilobitem.

Celé generace dětí se díky tomuto filmu seznámily s minulostí naší planety, s rostlinami a živočichy, které zásluhou kreativity a trikového umění Karla Zemana poprvé spatřily v pohybu. Jeden z nejlepších dětských dobrodružných filmů je zároveň průkopnickým dílem světové kinematografie.

O jeho popularitě svědčilo uvedení v americké distribuci v roce 1960 s novým rozšířeným úvodem. Film vznikal v Kudlovských ateliérech ve Zlíně a v ateliérech v Hostivaři. Exteriéry byly natáčeny na Slovensku na řece Váh, na přehradě Souš u Tanvaldu, u Strmilova, u Jindřichova Hradce a na zlínské přehradě. Závěrečná scéna u moře se natáčela na Rujáně v Německu.

Obsah

Putování čtveřice chlapců inspiruje nález zkamenělého trilobita a touha malého Jirky spatřit naživo exponáty, které ho okouzlily v muzeu. Vypravěč Petr, vedoucí výpravy Jenda, fotograf Toník a nejmladší Jirka se rozhodnou proplout na lodičce jeskyní, u níž Jirka starodávnou fosilii objevil. Vydají se tak na cestu do pravěku, během níž uvidí mnohem víc než jen vytouženého mamuta …

Podnikaví kluci putují proti toku času a krajina kolem nich se postupně proměňuje. Vzrušující setkání s pravěkou faunou a flórou si pečlivě zaznamenávají do deníku. Ocitají se v různých obdobích a prostředích. Navštíví pračlověčí jeskyni s nástěnnými malbami a v jedné z klíčových epizod se stanou svědky souboje druhohorních veleještěrů. Přes džungli přesliček a plavuní nakonec doplují až k moři v prvohorách. Najdou tam živého trilobita, jehož novodobý pozůstatek byl motivem jejich výpravy.

Kde film najít?

Cestu do pravěku lze zakoupit v digitalizované podobě na DVD, digitálně restaurovaný na Blu-ray nebo na jako audioknihu
Taktéž je ho možné zhlédnout online prostřednictvím iTunes a NETFLIX.

Nezapomeňte ohodnotit film na ČSFD.

Ocenění

  • MFF Edinburgh (1955), “Čestné uznání”
  • Vyznamenaní za vznikající práci (1955)
  • V. týden kulturních a dokumentárních filmů Mannheim (1956), “Cena kritiky mannheimského tisku nejlepšímu vědeckému filmu”
  • Konference pracovního společenství pro školní film Gelsenkirchen (1956), “Ocenění za ideální film pro mládež”
  • Filmový festival při Světovém festivalu mládeže a studenstva Moskva (1957), “Zvláštní Zlatá medaile”

Digitální restaurování

Slavnostní premiéra obnoveného snímku proběhla ve středu 3. dubna 2019 v kině Dlabačov. Kmotrem digitálně restaurované verze filmu a čestným hostem večera se stal slavný britský režisér a filmový umělec známý hlavně pro animovaný film „Kung Fu Panda 1“ a zábavní televizní seriál „The Muppet Show“, John Stevenson. Ten na premiéře film uvedl se slovy, že … „od té doby, co byl poprvé uveden v kinech, ještě nikdy nevypadal lépe.“ Stevenson dále prozradil,
že Karel Zeman patřil k jeho dvěma největším inspiracím v dětství, a vzpomínal, že jako úplně první, co od něj, shlédl, byly scény právě z Cesty do pravěku.

Když jsem jako malý kluk viděl v televizi Cestu do pravěku, zcela jsem mu věřil a chtěl se rozeběhnout do přírody za městem a najít svoji jeskyni, kterou se vydám také na cestu do pravěku. Tak funguje tento film na děti dodnes. Jsem rád, že ho dnešní generace může vidět na velkém plátně v kině,“ komentuje digitálně restaurovanou verzi Cesty do pravěku Ondřej Beránek, producent a spoluzakladatel Muzea Karla Zemana.

Původně plánovaný tří letý běh projektu Čistíme svět fantazie se kvůli náhlému objevu ztraceného negativu Cesty do pravěku o necelé dva roky prodloužil. I když restaurátoři už zpracovali množství materiálu z duplikačního pozitivu, pro ještě větší kvalitu a autenticitu, začali po zmíněném objevu pracovat znovu od začátku.  Ivo Marák, technologický ředitel UPP a odborník na digitální restaurování filmů se vyjádřil, že „vzhledem k množství materiálu, který jsme museli zpracovat, rozmanitým technologiím a filmařským trikům, které Karel Zeman ve filmu použil, řadím tento snímek k technologicky nejsložitějším restaurátorským projektům, které jsme dělali.“

I přes zmíněné technické komplikace se tak podařilo splnit vytyčený cíl digitálního restaurování tří filmů Karla Zemana a se slavnostní premiérou Cesty do pravěku se tak oslavilo i úspěšné dovršení projektu Čistíme svět fantazie.

K ukončení projektu se vyjádřil Petr Šikoš, spoluzakladatel a předseda správní rady Nadace české bijáky, „… ne vždy se podaří z prvotního nápadu realizovat projekt takového rozměru jakým je digitální restaurování hned tří filmů Karla Zemana. Vše začalo krátkým mailem zástupců Muzea Karla Zemana s prosbou o finanční příspěvek. Shodou okolností pravě v době, kdy Nadace jednala s Českou televizí o podpoře digitálního restaurování starých českých filmů pro děti a mládež. Zemanovy filmy milují snad všechny děti bez ohledu na věk, a tak netrvalo dlouho a projekt Čistíme svět fantazie byl na světě. Nyní vidíme, že naše úsilí, čas i finanční prostředky byly vynaloženy na správnou věc. Díky skvělé práci odborníků z UPP se podařilo vrátit do kin, a tím i dalším generacím diváků, již tři výjimečné filmy Karla Zemana.“

Distribuční premiéra filmu proběhla 25. 4. 2019. Více informací o digitálním restaurování Cesty do pravěku v tiskové zprávě.

Cesta do pravěku ale tentokrát „nekončila“ jen u filmu a díky vydavatelství Supraphon 9. května 2019 vyšla jako audiokniha. Napínavý děj, původní filmové zvukové efekty, dialogy a hudba, a především interpretace herce Oldřicha Kaisera nadchne nejednoho posluchače mluveného slova. Na slavnostním křtu pokřtila audioknihu Ludmila Zemanová. Více informací o audioknize Cesta do pravěku v tiskové zprávě.

Distribuční údaje

Námět, scénář, režie – Karel Zeman. Spolupráce na scénáři s J. A. Novotným a odborná spolupráce s Doc. Dr. Josefem Augustou
Kamera – Václav Pazderník, Antonín Horák
Výtvarník – Karel Zeman, Zdeněk Rozkopal, Ivo Mrázek
Střih – Zdeněk Stehlík
Hudba – E. F. Burian
Hrají – Vladimír Bejval, Petr Herrmann, Josef Lukáš, Zdeněk Husták

Československo, 1955, barevný film, 93 minut
Žánr – dobrodružný / vzdělávací / animovaný
Typy kopií – DCP, Blu-ray
Formát – 4K, 1:1,37
Jazyk – česky
Podtitulky – české, anglické