KOUPIT VSTUPENKU
E-SHOP

Karel Zeman

Biografie

režisér, výtvarník, scénárista
3. 11. 1910 – 5. 4. 1989

Jeden z nejvýznamnějších českých režisérů, scenáristů a výtvarníků Karel Zeman se narodil v roce 1910 a zemřel v roce 1989. Natočil řadu krátkých, středometrážních i celovečerních filmů. Nejslavnějšími jsou Cesta do pravěku, Vynález zkázy či Baron Prášil. Karel Zeman proslavil českou kinematografii 20. století po celém světě a za své dílo získal řadu cen a uznání na prestižních filmových festivalech. Ve své době jej obdivovaly osobnosti jako Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvádor Dalí. Jeho filmová tvorba je dodnes vysoce ceněna a postupy, které využíval, jsou vyučovány na filmových školách po celém světě. Estetika Zemanovy tvorby ovlivnila celou řadu světových filmařů, například režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama nebo režiséra Tima Burtona.

Mélièsův nástupce a kouzelník filmového plátna, jak byl často nazýván, se narodil v Ostroměři u Nové Paky. Geniální průkopník trikových filmů je dodnes jako jeden z mála českých režisérů uznávanou osobností světové kinematografie. Od dětství obdivoval loutky a hrál v loutkovém souboru. I přes svůj výtvarný talent jeho rodiče trvali na tom, aby vystudoval obchodní školu v Kolíně. V 17 letech se na základě novinového inzerátu vydal do jihofrancouzského Aix-en-Provence, kde studoval reklamní výtvarnictví. Ve Francii rád navštěvoval kina, zejména ho zajímaly animované filmy. Získané znalosti pak využil ve svém prvním animačním pokusu – reklamě na mýdlo. Po vojně pracoval v reklamě. Jako zástupce firmy Baťa měl v roce 1939 na delší dobu odjet do marocké Casablanky. Kvůli chybějícímu ověření tehdejších protektorátních úřadů ale nakonec nevycestoval. Nastoupil poté jako vedoucí reklamního oddělení do Domu služeb v Brně. V roce 1943 přijel do Brna režisér Elmar Klos (v roce 1955 oceněný Oskarem za film Obchod na korze) natočit reportáž o aranžérské soutěži, v níž Zeman zvítězil. Jeho práce Klose natolik zaujala, že mu nabídl práci v kudlovských ateliérech ve Zlíně. Tak začala profesní kariéra budoucího slavného filmového režiséra a výtvarníka. Zeman byl často nucen bojovat s obtížnými podmínkami v technicky nedostatečně vybavených kudlovských ateliérech. Ani pracovníci, se kterými začínal, mnohdy neměli s natáčením valné zkušenosti. Vše se stejně jako Zeman učili sami, postupně však vytvořili sehraný tvůrčí tým. Cesta do pravěku z roku 1955 se pro režiséra stala průlomovým dílem, prvním filmem kombinujícím hranou, animovanou a loutkovou složku. O čtyři roky později mu Vynález zkázy přinesl světovou slávu – film byl okamžitě prodán do 72 zemí světa a stal se tak nejúspěšnějším českým filmem všech dob. V Baronu Prášilovi a následujících dvou verneovkách Zeman i nadále využíval svých úspěšných trikových postupů. V 70. letech se nejen pro svou lásku k dětem a touhu tvořit pro ně, ale i kvůli náročnosti natáčení hraných filmů opět vrátil k tvorbě animovaných filmů. Mezi Zemanovy blízké spolupracovníky patřili hudební skladatel Zdeněk Liška, animátor Arnošt Kupčík, produkční Karel Hutěčka a také jeho dcera Ludmila – od Pohádek tisíce a jedné noci spoluvýtvarnice jeho filmů. Na konci 70. let režisérovi hrozila ztráta zraku, nemoc však překonal a pokračoval ve své tvorbě. V závěrečné etapě života ho trápily problémy se srdcem. Karel Zeman zemřel ve Zlíně 5. dubna 1989.

Filmografie       

1945 Vánoční sen
1946 Pan Prokouk: Podkova pro štěstí
1946 Křeček
1947 Zatopená zahrádka
1947 Pan Prokouk v pokušení
1947 Pan Prokouk ouřaduje
1947 Pan Prokouk na brigádě
1948 Pan Prokouk filmuje
1949 Pan Prokouk vynálezcem
1949 Inspirace
1950 Král Lávra
1952 Poklad Ptačího ostrova
1955 Pan Prokouk, přítel zvířátek
1955 Cesta do pravěku
1957 Pan Prokouk detektivem
1958 Černý démant
1958 Vynález zkázy
1959 Pan Prokouk akrobatem
1960 Laterna magika II
1961 Baron Prášil
1964 Bláznova kronika
1964 Bez pasu a bez víza z Kudlova do San Franciska
1966 Ukradená vzducholoď
1970 Na kometě
1974 Pohádky tisíce a jedné noci
1977 Čarodějův učeň
1980 Pohádka o Honzíkovi a Mařence
1980 Karel Zeman dětem

 

Citáty

Proč vůbec točím filmy? Hledám Zemi nikoho, ostrov, na který ještě nevstoupila noha filmařova, planetu, na které ještě žádný režisér nevztyčil vlajku objevitele, svět, který existuje jen v pohádkách.

 

Šlo mi o jedno – ukázat fantastický svět, který vytvořila příroda před mnoha miliony let. A film mi tuto možnost nabízel.

 

Člověk si vytvořil grandiózní svět techniky, z kterého jde často hrůza a strach … Naštěstí to není jen technika, která určuje dění světa a způsob života.

 

Veliká fantazie Julesa Vernea vytvořila svět, kouzelný svět plný rozkošné naivity, která je tolik půvabná …

 

Cítil jsem, že přesvědčivěji zobrazím velikost lidské myšlenky prostřednictvím Barona Prášila, než kdybych se pokoušel natočit tzv. fantastický film … Smyslem tohoto filmu je vzdát hold lidské fantazii a poezii.

 

Všechny filmy, které jsem vytvořil, věnuji dívkám a chlapcům.