KOUPIT VSTUPENKU
E-SHOP

Vynález zkázy

Anotace

Nejúspěšnější československý film historie, který v roce 1958 obletěl doslova celý svět. Během jeho uvedení v New Yorku se promítal současně v 96 kinech. Toto fantaskní dobrodružství získalo řadu prestižních ocenění, včetně Velké ceny na EXPO 58 v Bruselu.

Jde o první Zemanův film na motivy prózy Julese Verna, v němž si autor vyzkoušel nový výtvarný styl, který poté dál rozvíjel. Originální kulisy, jedinečné masky, novátorská hudba Zdeňka Lišky – to vše se podílí na unikátní podobě tohoto napínavého příběhu s protiválečným podtextem. Černobílé vyprávění vychází z rytin Édouarda Rioua a Léona Benetta – prvních ilustrátorů Verneových románů.

Obsah

Příběh inženýra Šimona Harta – průběžně zaznamenávaný v jeho deníku – se odehrává v době, kdy lidstvo poháněla víra v nezadržitelný pokrok. Nové vynálezy vznikaly jako houby po dešti a zločince lákaly k jejich zneužití…

Inženýr Hart je spolu se svým učitelem, profesorem Rochem unesen zlotřilým hrabětem Artigasem. Údajný mecenáš profesorova výzkumu je ve skutečnosti cynický šéf tlupy pirátů, kteří potápějí civilní koráby a vykrádají jejich náklady. Důvěřivý Roch si dlouho neuvědomuje, že Artigas chce jeho výbušninu zneužít k ovládnutí světa. Inženýr Hart – izolovaný od stařičkého vědátora v provizorní chatrči – se plány padouchů snaží překazit a pokouší se informovat svět o jejich skutečných záměrech. Mezitím se sbližuje s mladou kráskou Janou, jež byla zachráněna při jednom z pirátských útoků. Poslat zprávu z doupěte padouchů na ostrůvku Back Cup, jež budí dojem doutnající sopky, však není snadné. A zaútočit na všehoschopné nepřátele, disponující smrtonosnou ponorkou Nautilus s ostrou špicí, je ještě obtížnější…

Kde film najít?

Vynález zkázy lze zakoupit v digitalizované podobě na DVD nebo digitálně restaurovaný na Blu-ray.
Taktéž je ho možné zhlédnout online prostřednictvím iTunes, DAFilms.cz, NETFLIX nebo The Criterion Channel (pouze v eng).

Nezapomeňte ohodnotit film na ČSFD.


Ocenění 

 • Světový filmový festival při EXPO‚58 Brusel – Velká cena v soutěži hraných filmů
 • (Grand Prix du Festival Mondial du Film a L’ Unanimite du Jury)
 • Mezinárodní přehlídka vítězných filmů z pěti festivalů (Mexico City, 1958) –
 • Cena „Vynález zkázy je objev přehlídky“ – Hlava Mayskeho krále z Palenque
 • Trofeo „Jalisco“ Primer Festival Internacional De Cine En Guadalajara, Mexico (Pecime Circuito „Luis R. Montes“)
 • Cena Filmového diváka ČSR nejúspěšnější film roku (1958)
 • Cena čs. filmové kritiky za rok 1958
 • Velká mezinárodní cena Francouzské filmové akademie (1959) – Křišťálová hvězda
 • Cena francouzských filmových kritiků (1959) – Prix Jean-Georges Auriol
 • V anketě japonské filmové kritiky byl film zařazen mezi
 • 20 nejlepších zahraničních filmů roku 1959
 • Festival československých filmů Banská Bystrica (1959)
 • Státní cena režisérovi (1959) – Československá cena míru
 • Kongres UNIATEC Praha (1960) – 1. cena

Digitální restaurování

Film Vynález zkázy byl digitálně restaurován v rámci projektu Čistíme svět fantazie, společného projektu Muzea Karla Zemana, Nadace české bijáky a České televize. Cílem projektu je v průběhu tří let digitálně zrestaurovat vybrané filmy Karla Zemana do nejvyšší možné kvality, uvést je na velkých filmových plátnech a vdechnout jim tak znovu život. Projekt chce rovněž zvýšit povědomí o významu digitálního restaurování.

Supervizorem digitálního restaurování filmů Karla Zemana je americký expert James Mockoski. Restaurování probíhá pod vedením hlavního restaurátora Ivo Maráka ve společnosti Universal Production Partners (UPP), obnovu zvukové části filmu zajišťuje společnost Soundsquare pod vedením Pavla Rejholce.

Během prací na digitálním restaurování filmu Karla Zemana Vynález zkázy se restaurátorům podařil nečekaný a unikátní objev: byla nalezena vystřižená scéna z filmu! Významná scéna, o jejíž existenci ještě donedávna nikdo nevěděl, tak byla po téměř 60 letech navrácena zpět do filmu.

Vystřižený záběr zachycující hodiny s napoleonskou orlicí je součástí rozsáhlejší sekvence, ve které je profesor Roch hluboce zabrán do návrhů na sestrojení svého vynálezu.„Nechám na divácích, aby v tomto záběru odhalili hlubší význam, ale scéna se odehrává ve velice klíčovém momentu, kdy si vynálezce začíná uvědomovat, k čemu by jeho objev mohl sloužit,“přibližuje význam pasáže garant restaurátorských prací, americký expert na digitální restaurování James Mockoski.

„Cílem digitálního restaurování Vynálezu zkázy bylo uvést film do podoby, v jaké jej mohli diváci zhlédnout v době premiéry,“ vysvětluje hlavní restaurátor Ivo Marák ze společnosti UPP. Pražská premiéra se odehrála 26. června 1958, krátce před ní byl film uveden na Světovém filmovém festivalu při EXPO 58 v Bruselu, kde získal Velkou cenu a kde byla zmíněná scéna na následné tiskové konferenci diskutována. Jedna americká novinářka ji totiž interpretovala jako anti-americkou. „Možná byla scéna vystřižena, aby neurazila, když byl film prodán do americké distribuce,“ říká Mockoski, záznamy nebo pamětníci ale bohužel chybějí. „Skutečná příčina nejspíš nikdy nebude odhalena, nicméně na základě toho, co víme, jsme považovali za správné tento záběr do filmu vrátit, a proto nyní, poprvé od roku 1958 můžeme zhlédnout nesestříhanou Zemanovu verzi filmu,“ dodává Mockoski, který společně s expertní komisí rozhodl scénu do filmu vrátit.

Digitální restaurování Vynálezu zkázy byl náročný proces, na kterém se podílela řada odborníků. V první fázi restaurování byl film přepisován z celuloidového na digitální, což bylo prováděno na speciálním zařízení ve dvojnásobném rozlišení, než má výsledný digitálně restaurovaný film. Následně byly odstraněny nečistoty z každého filmového pole různými způsoby v několika iteracích, což zabralo půl roku intenzivní práce. Celkově bylo vyčištěno 117.288 filmových políček, na kterých bylo přes 6 milionů nečistot. Po technických úpravách snímku se přistoupilo k barevné korekci, která vycházela z referenční kopie filmu a všech dostupných informacích z doby vzniku filmu tak, aby podoba restaurovaného filmu se co nejvíce přiblížila původní podobě filmu tak, jak ho vytvořil Karel Zeman.

Další fází obnovy filmu bylo restaurování zvuku, které se provádělo samostatně. Při digitalizaci zvuku se vycházelo z originálního negativu a dobové kopie. Nejdříve byly vymazány nejrušivější zvukové kazy a poté se odstranilo zkreslení. Finální úprava zvuku byla realizována ve speciální certifikované míchací hale. Výsledkem byl zvuk, který měl zachovaný původní zvukový formát, ale zároveň byla provedena ekvalizace, aby bylo možné dobře akusticky pokrýt celý sál.

Poslední fáze restaurování probíhala v kinosále, který splňuje normy dnešních digitálních kin, tzv. DCI, což je zkratka pro platformu Digital Cinema Initiaves, která byla ustanovena roku 2002 jako joint venture velkých filmových společností, mj. Disney, Sony, Picture Entertainment, Fox, Paramount, Universal a Warnes Bros. Výsledkem celého náročného procesu je restaurovaná digitální kopie neboli master Vynálezu zkázy, jenž bude sloužit pro výrobu distribučních masterů, které odpovídají mezinárodním uznávaným specifikacím (DCI nebo standardu SMPTE, tj. Society of Motion Picture and Television Engineers). Mastery budou nakonec uloženy ve formátu, který je vhodný pro dlouhodobou archivaci filmů.

Distribuční údaje

Originální název: Vynález zkázy
Rok výroby: 1958 (restaurovaná verze 2015)
Země: Československo
Režie:  Karel Zeman
Scénář: Karel Zeman, František Hrubín, Milan Vácha, Jiří Brdečka (na motivy knihy Julese Verna)
Kamera: Jiří Tarantík
Výtvarník: Karel Zeman, Josef Zeman, Zdeněk Ostrčil
Hudba: Zdeněk Liška
Hrají: Arnošt Navrátil, Lubor Tokoš, František Šlégr, Jana Zatloukalová, Miloslav Holub, Otto Šimánek, František Řehák aj.
Žánr: dobrodružný, sci-fi, animovaný
Stopáž: 81 min
Formát: 1:1,85
Nosič: DCP, Blu-ray, HD file
Originální znění: česky
Podtitulky: české, anglické, francouzské, italské, německé