KOUPIT VSTUPENKU
E-SHOP

Baron Prášil

Anotace

V jedinečném zpracování světoznámé knihy Baron Prášil Gottfrieda Augusta Bürgera se Zeman inspiroval rytinami z jejího původního vydání pocházejícími od jednoho z nejvýznamnějších ilustrátorů 19. století Gustava Dorého. Černobíle natočené obrazy režisér oživil výrazným barevným tónováním a různorodé barvy použil jako znaky proměňujících se nálad i překvapivých dějových zvratů. Toto fantaskní dobrodružství – zpestřené unikátními triky i vtipnými gagy – získalo mnoho zahraničních cen, mimo jiné z festivalů v Cannes či v Locarnu.

Americký režisér Terry Gilliam – člen legendární skupiny Monty Python – prozradil, že Zemanův film byl prvotní inspirací jeho vlastní verze slavného příběhu. V Zemanově hravém podobenství se vyprávění samolibého barona Prášila prolíná s romantickým příběhem novodobého fantasty Toníka, jenž se stává baronovým sokem v lásce. Titulní roli ztvárnil Miloš Kopecký, astronauta Toníka zosobnil Rudolf Jelínek, rozmarnou princeznu Bianku si zahrála někdejší hvězda Jana Brejchová. Řada dalších hereckých legend (například Jan Werich či Rudolf Hrušínský) se ve filmu objevila v epizodních rolích.

Obsah

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi.

Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav…

Biance však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník, a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům.

Kde film najít?

Film Baron Prášil lze zakoupit v digitalizované podobě na DVD nebo digitálně restaurovaný na Blu-ray.
Taktéž je ho možné zhlédnout online prostřednictvím iTunes, DAFilms.cz, NETFLIX nebo The Criterion Channel (pouze v eng).

Nezapomeňte ohodnotit film na ČSFD.


Ocenění

  • MFF Locarno (1962) – Druhá hlavní cena Stříbrná plachta
  • Reseňa Mundial de los Festivales Cinematograficos a la Pelicula El Baron de la Castaňa Premiada en el Festival de Locarno (1962) (Acapulco, Mexico)
  • Mezinárodní soutěž o technickou cenu při zasedání mezinárodního technického kongresu UNIATEC v Moskvě (1962) – První cena
  • Mezinárodní filmový týden Vídeň (1962) – Čestný diplom FIPRESCI
  • Londýnský filmový festival (1962) – Čestný diplom
  • FFP – individuální Cena režisérovi a hudebnímu skladateli Zdeňkovi Liškovi (1962)
  • Festival československých filmů Košice (1962)
  • Mezinárodní festival filmové komedie Bordighera (1963) – Zlatá Palma
  • MF Boston – Cena mezinárodní poroty (1963) – Stříbrná mísa Paula Revery
  • Mezinárodní setkání filmů pro mládež Cannes (1964) – Velká cena v kategorii celovečerních filmů

Digitální restaurování

Film Baron Prášil byl digitálně restaurován v rámci projektu Čistíme svět fantazie, společného projektu Muzea Karla Zemana, Nadace české bijáky a České televize. Cílem projektu je v průběhu tří let digitálně zrestaurovat vybrané filmy Karla Zemana do nejvyšší možné kvality, uvést je na velkých filmových plátnech a vdechnout jim tak znovu život. Projekt chce rovněž zvýšit povědomí o významu digitálního restaurování.

Supervizorem digitálního restaurování filmů Karla Zemana je americký expert James Mockoski. Restaurování probíhá pod vedením hlavního restaurátora Ivo Maráka ve společnosti Universal Production Partners (UPP), obnovu zvukové části filmu zajišťuje společnost Soundsquare pod vedením Pavla Rejholce.

Distribuční údaje

Originální název: Baron Prášil
Rok výroby: 1961 (restaurovaná verze 2016)
Země: Československo
Režie:  Karel Zeman
Scénář: Karel Zeman, Josef Kainar (na motivy knihy Gottfrieda Augusta Bürgera)
Kamera: Jiří Tarantík
Výtvarník: Karel Zeman
Hudba: Zdeněk Liška
Hrají: Miloš Kopecký, Jana Brejchová, Rudolf Jelínek, Karel Höger, Jan Werich, Rudolf Hrušínský, Eduard Kohout aj.
Žánr: dobrodružný, animovaný
Stopáž: 83 min
Formát: 1:1,89
Nosič: DCP, Blu-ray, HD file
Originální znění: česky
Podtitulky: české, anglické, francouzské, italské, německé