KOUPIT VSTUPENKU
E-SHOP

Ukradená vzducholoď

Anotace

„Ukradená vzducholoď“ (1966) je český filmový klenot režiséra Karla Zemana, který je známý pro svou jedinečnou kombinaci animace, živých herců a archivních záběrů. Film je inspirován díly Julese Verna a sleduje dobrodružství tří mužů, kteří uniknou z vězení a následně ukradnou vzducholoď, aby se vydali na fantastickou cestu kolem světa.

Film je pozoruhodný pro svou technickou zručnost, kterou Zeman vložil do vytváření pozadí a animovaných efektů, což vytváří pocit, jako by divák sledoval ilustrace, které ožívají na plátně. Přestože je film primárně určen pro děti, má i pro dospělé diváky spoustu kouzel a dobrodružství, které ho činí klasikou české kinematografie.

Obsah

Film „Ukradená vzducholoď“ sleduje dobrodružný příběh pěti úplně obyčejných kluků, kteří se tak trochu náhodou ocitnou v neobyčejné situaci. Na pražském Výstavišti kluci využijí příležitosti letu vzducholodí zdarma a vyráží vstříc senzační vzduchoplavecké cestě. Majitel vzducholodi ale překroutí celou situaci a vzniká poprask. Novináři se honí za senzací ukradené vzducholodi, vážení pánové se pohoršují nad dětskou zločinností a rodiče dětí je jen těžko brání před přísným soudem.

Majitel vzducholodi Findeys chce využít její zmizení k propagaci své firmy a podvodu s falešným nehořlavým plynem. Nicméně nehořlavý plyn není úžasný vynález pouze pro létající steampunkové stroje. O jeho ukořistění se snaží také jedna vojenská mocnost, která vysílá podlého agenta s všemožnými vychytávkami, aby se zmocnil vzorce na nehořlavý plyn.

Kluci chtějí obletět celý svět, ale vzducholoď havaruje na vzdáleném ostrově, kde na ně číhá nemalé nebezpečí. Díky pomoci kapitána Nema a odvážného novináře Ardana nakonec kluci všechny nástrahy překonají a vrátí se domů. Odvěký souboj nespoutaného mládí a přísného světa dospělých končí vítězně ve prospěch dětí.

Film se vyznačuje neobvyklou estetikou, která kombinuje různé filmové techniky, jako jsou animace, živé záběry a archivní materiály. Výsledkem je působivý a unikátní vizuální styl, který si získal mnoho fanoušků po celém světě.

Celkově, „Ukradená vzducholoď“ je dobrodružný film, který osloví nejen děti, ale i dospělé diváky, kteří si rádi užívají fantastických příběhů plných dobrodružství.

Kde film najít?

Film Ukradená vzducholoď lze zakoupit v digitalizované podobě na DVD nebo digitálně restaurovaný na Blu-ray.
Taktéž je ho možné zhlédnout online od 8. března 2023 prostřednictvím NETFLIX.

Nezapomeňte ohodnotit film na ČSFD.

 

 

 

 

Ocenění

  • Ukradená vzducholoď byla ařazena mezi 9 nejlepších filmů roku (1966)
  • Zvláštní cena Íránského institutu na Mezinárodním festivalu filmů pro děti v Teheránu (1967)
  •  2. místo na 5. MMF v Addis Abeba (1968)
  • První cena dětské poroty Neptun na přehlídce filmů pro děti a mládež v Rimini (1968)
  • Cena ministra kultury v oboru filmové tvorby (1968).
  • Stříbrná siréna na filmovém festivalu v Sorrentu (1969)
  • Múzou pražských diváků Uránie (1969)

Digitální restaurování

Film Ukradená vzducholoď byl digitálně restaurován v roce 2022. Na projektu restaurování se podílely dvě významné české instituce: Národní filmový archiv a Státní fond kinematografie. Samotné restaurování prováděla renomovaná společnost Universal Production Partners (UPP).

Distribuce restaurované verze filmu Ukradená vzducholoď probíhá v roce 2023 díky veřejnosti, která Ukradenou vzducholoď podpořila ve veřejné kampani Ukradená vzducholoď: Pomozte nám vzlétnout

Distribuční údaje

Originální název: Ukradená vzducholoď
Rok výroby: 1966 (restaurovaná verze 2022)
Země: Československo
Režie:  Karel Zeman
Scénář: Karel Zeman, Radovan Krátký (na motivy knihy Dva roky prázdnin Julese Verna)
Kamera: Josef Novotný, Bohuslav Pikhart
Výtvarník: Karel Zeman
Hudba: Jan Novák
Hrají: Michal Pospíšil, Hanuš Bor, Jan Čížek, Josef Stráník, Jan Malát, Jitka Zelenohorská, Čestmír Řanda a další
Žánr: dobrodružný, animovaný
Stopáž: 88 min
Formát: 1:1,89
Nosič: DCP, Blu-ray, HD file
Originální znění: česky
Podtitulky: české, anglické