KOUPIT VSTUPENKU
E-SHOP

CyberOlas vs Karel Zeman

Přinášíme vám první díl naší rubriky KAREL ZEMAN INSPIRUJE, kde se každý měsíc seznámíte s umělci, které v jejich tvorbě ovlivnil Karel Zeman, jeho filmy i inovativní přístup.

Seznamte se,  Cyberolas! 

Oldo, věnuješ se režii a tvorbě klipů pro spoustu kapel. Některé z Tvých prací vítězí v různých soutěžích, aktuálně třeba klip „Placatej svět“ kapely Insania, který vyhrál cenu Břitva za nejlepší videoklip roku 2022 v oblasti tvrděrockové hudby. Přijmi naší gratulaci! Jak ses v téhle branži ocitl?

Děkuji! 13 let jsem jezdil jako kytarista s kapelou Rhodian po republice, hráli jsme takový mix metalu a elektroniky v době, kdy jsme byli žánrovými průkopníky. Nebyl to ale žádný med, protože ani zvukaři často nevěděli, jak se elektronika zvučí. Klipy byly v té době obestřeny závojem nečeho nedostupného (hlavně finančně), takže jsme si své klipy spíš představovali. Po 13 letech jsme muzicírování pověsili na hřebík a já se věnoval vývojařině pro letecké simulace. Dělali jsme něco jako přidané mapy pro známý simulátor Il-2 Sturmovik. Každého půl roku bylo třeba natočit krátký trailer k tomu, aby výsledky naší práce dosáhly co nejvyššího počtu stahování. A já jsem po čase zjistil, že mě ty trailery baví daleko víc než to piplání se stromečky a budovami v krajinách a na letištích.

V Tvých klipech je poetika Karla Zemana velmi čitelná. V Klipu Nenapravitelný bychom mohli najít jak Vynález zkázy, tak Ukradenou vzducholoď. V klipu Rozcestí pro Forrest Jump hraje dokonce originální figura stegosaura z filmu Cesta do pravěku. Vypadá to, že jeho tvorbu máš hluboko pod kůží. Pověz mi, jak Olda Hladký ml. ke Karlovi Zemanovi přišel?

Jako dítě jsem viděl v televizi Cestu do pravěku a od té doby jsem chodil jako ve snech. Dokonce jsme si se spolužáky pořídili ohmataný sešit do kterého jsme psali naši vlastní cestu do pravěku, a to namáčecí špičkou, aby to bylo co nejpodobnější!:-D  Televizní Studio kamarád čas od času vysílalo dokument o tom, jak Karel Zeman svoje triky tvoří a to bylo jako nahlédnout do kuchyně velkého mága. Mám moc rád tyhle kouzla jako otáčení kamery když se leze po strmé skále, optické klamy, jeho pojetí prostoru, kompozice, dokreslovačky….nádhera!

Co z tvorby Karla Zemana na tebe nejvíce zapůsobilo?

Cesta do pravěku, to byl první náraz a dodnes mám ten moment v paměti. Potom samozřejmě Vynález zkázy a Ukradená vzducholoď, tam už je dokonce i humor a nadhled, což je velká deviza.

Ještě se vrátím ke klipu Rozcestí. Cesta do Pravěku se v klipu dostala mezi ikonické hollywoodské filmy. Jako jediný český film! Kdo kandidáty do klipu vybíral a jaké musel mít film předpoklady, aby se do klipu probojoval?

Tak především šlo o ikoničnost záběru, studovali jsme různá „The most beautiful shots in movie history“ apod. Taky šlo o to, aby šel takový záběr přetočit podstatně levnější formou. Takže konečný výběr byl na mě. Když jsme potom dělali zkušební projekci pro fanoušky, ozvalo se při stegosaurovi: „Jééééééé“ a byl to vlastně silnější zážitek než citace Matrixu nebo Noční můry z Elm Street.

Kdyby ses mohl s Karlem Zemanem potkat osobně, o čem byste si povídali?

I když je mi skoro 50 let a leccos jsem už natočil, měl bych hroznou trému. Mistr je mistr. Možná by se zajímal o současné možnosti animace, o to, že dnes už se nedělá animace políčko po políčku, ale zadáváme počátek a konec pohybu a jeho nepřirozeně plynulý průběh rozbíjíme gausierovými křivkami a jinými fígly. A to nemluvím o motion trackingu, o přenosu pohybů reálného herce pomocí senzorů. Jinak se ale z jeho pojetí prostoru vychází dodnes, jen ty kulisy nemáme ve velkých atelierech, ale v počítači

Dnešní nabídka filmů je obrovská.. Proč by lidé měli koukat právě na filmy Karla Zemana?

Já myslím že se koukají aniž bychom jim to předepsali.:-D V těchto starých filmech jsou triky, které vyžadují spolupráci naší fantazie, jsou naivní, ale funkční a krásné. A vlastně bychom je mohli zařadit do žánru, který už dnes neexistuje – dětské dobrodružné příběhy. Tuto úlohu přebraly fantasy filmy, ovšem v nich mi trochu chybí třeba protiválečné poselství, které má Vynález zkázy nebo touha po vědění, která je v Cestě do pravěku. Filmy Karla Zemana se dožily často více než půl století a pořád se na ně dá koukat. O kolika moderních filmech tohle za pár let řekneme?

Oldo, děkuji ti za rozhovor a přeji, ať je pro tebe Karel Zeman nadále bezednou inspirací!

Tamara, Muzeum Karla Zemana