Po srážce Země s kometou se část francouzské kolonie ocitne na povrchu tělesa putujícího vesmírem. Obyvatelé se setkávají s nebezpečím blížící se apokalypsy. Autor zde poukazuje na to, že největší hrozbou pro svět jsou lidé, malicherně bojující mezi sebou o moc.
Nepřijde vám to až nápadně aktuální? Srážce s kometou sice nečelíme, ale může nám to občas připadat, že jsme se ocitli v jiném světě, na povrchu jiné planety, kde se žije tak nějak jinak, než na té naší … Naštěstí se ale zdá, že těžká práce všech uměleckých idealistů byla přeci jen úspěšná, a že se nám do paměti zaryla mnohá filmová i literární varování proti ošemetné lidské povaze. Alespoň mnohé činy solidarity po celé zemi v posledních dní tomu nasvědčují.
Mezi oné umělecké idealisty, kteří varovali před mnohými nebezpečími, patřil i geniální filmový režisér Karel Zeman. Ten mimo jiné jedinečné snímky natočil na konci 60. let 20. stol. humorný snímek s vážným podtextem o spravedlnosti nazvaný Na kometě.
Inspirace
Film byl natočen na motivy stejnojmenného románu Zemanova oblíbeného spisovatele a završuje tak sérii celovečerních verneovských filmů. Jeho originalita spočívá především ve výtvarném a trikovém pojetí, v němž je cítit bezchybná genialita. Inspirován byl estetikou kolorovaných pohlednic a dobových rytin z poslední čtvrtiny 19. století. Celý film se tak odehrává ve žlutých, místy až vybledlých tónech a navozuje pocit starého rodinného alba. Osobitý styl doplňují nápadité humorné gagy – omítka padající v nejnevhodnějších chvílích, Britové hrdě oslavující svoji královnu i přes to, že je mnoho světelných mil daleko, nebo „chřestící zbraně“ zahánějící na útěk pravěké tvory.
Jakoby tomu osud nechtěl …
Už tak sám o sobě technicky složitý film zkoušely i jiné rány osudu. Karel Zeman se musel vypořádávat se stále se zhoršující politickou situací i s osobními zdravotními problémy. Nebylo jisté, zda se film vůbec dokončí. Ten byl ale na konec v roce 1970 uveden v kinech a sklidil veliký ohlas po celém světě. Karel Zeman v té době dostal titul národního umělce. Na filmovém festivalu v Karlových Varech se stal předsedou mezinárodní poroty. Za snímek Na kometě poté získal filmové ceny v Benátkách, Teheránu a Paříži.
I když vše dopadlo nad očekávání, Karel Zeman tímto filmem uzavřel jednu kapitolu nevšední československé filmové tvorby, neb cítil, že již nedokáže konkurovat lépe vybaveným západním produkcím. Sám se tak vrátil ke kreslené animaci a dětským pohádkám.
Obsah filmu a distribuční údaje
Píše se rok 1888 a nacházíme se ve francouzské kolonii v Africe. Poručík Servadac se zamiluje do nádherné Italky Angeliky, která ho zachrání před utonutím. Dříve než jí však stihne vyznat lásku, proletí velmi blízko Země obrovská kometa. Svou přitažlivostí odtrhne od naší planety malou oblast a to právě tu, na které se nacházejí naši hrdinové. Servadac a Angelika se tak řítí vesmírem neznámo kam, společně s vojenskou posádkou francouzské pevnosti, španělskou lodí a africkým městem s jeho obyvateli. Přestože je malá skupina lidí na kometě docela sama, spory o moc mezi znesvářenými národy ale pokračují…
Československo, 1970, 74 min
Režie: Karel Zeman
Scénář: Jan Procházka, Karel Zeman (na motivy stejnojmenné knihy Julese Verna)
Kamera: Rudolf Stahl, Bohuslav Pikhart
Hudba: Luboš Fišer
Hrají: Emil Horváth ml., Magda Vašáryová, František Filipovský, Josef Větrovec, Čestmír Řanda, Vladimír Menšík a další
Film je možné zakoupit na DVD v muzejním e-shopu.