Inspirace je Karel Zeman. I Pink Floyd.

Karel Zeman and Pink Floyd

Karel Zeman a Pink Floyd

Na první pohled možná spojení jmen Karel Zeman a Pink Floyd překvapí. Na druhý již méně. Spojovacím článkem je totiž hudba.

Skvělá hudba neodmyslitelně patří k filmům Karla Zemana. Dopisuje a podtrhuje dramatično jeho vyprávění a povyšuje tím jeho dílo na vrcholný audio-vizuální zážitek. Fantazie tak k divákovi může pronikat jak okem, tak uchem, dopřává tak maximální zážitek.

Dvorním skladatelem Zemanových filmů se během dlouholeté spolupráce stal Zdeněk Liška. Vzniklo tak  spojení dvou géniů svého řemesla, které nám přináší radost dodnes. Zdeněk Liška se dovedl naladit na myšlenku Karla Zemana tak, že se svou hudbou stal umocňovačem dojmu z celého filmu. Mistrně podtrhoval napětí, romantiku, dobrodružství i humor, na jejichž vyjádření kladl Karel Zeman veliký důraz. Připomeňme si výsledky vydařené spolupráce: Baron Prášil, Král Lávra, Vynález zkázy, Inspirace..

A právě Inspirace, dílo, které ve světě nemá obdoby díky animaci skleněných objektů. Dílo, které se skloňuje ve všech pádech a připomíná Zemanovu ochotu zkoušet dosud nevyzkoušené a dát i tomu nejzatrvzelejšímu materiálu život a příběh. Ta Inspirace inspiruje dodnes.

Inspirací byla i nám, jak jinak než na poli audio-vizuálna. Když skupina Pink Floyd zveřejnila výzvu o animovaný klip k písním z jejich alba Dark side of the moon, byl to jasný impuls, jak opět propojit geniální hudbu s geniální filmovou tvorbu.  Takovou výzvu jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít a se svolením rodiny Zemanových vytvořili hudební klip s animacemi z filmu Karla Zemana Inspirace. Podívejte se, jak Inspiraci sluší londýnské tóny. A porovnejte si ji s původní verzí. Obě jsou nezapomenutelným zážitkem.

Autor klipu: Ondřej Beránek, spoluzakladatel Muzea Karla Zemana a filmový producent společnosti Punk Film

S úctou k tvůrčí tvorbě

Muzeum Karla Zemana