KOUPIT VSTUPENKU
E-SHOP

Filmový dobrodruh Karel Zeman

Anotace

Dobrodruh filmového plátna Karel Zeman patří mezi nejúspěšnější světové filmaře. Jeho film Vynález zkázy se v 50. letech promítal v 70 zemích světa, jen v New Yorku v 96 kinech najednou. Ve studiu ve Zlíně vymýšlel filmové postupy a triky, které kombinoval a stvořil tak přelomová filmová díla. V dobách před digitálními efekty a bez počítačů zavedl diváky po celém světě na cestu do pravěku, na měsíc i pod mořskou hladinu.

Ukážeme vám jeho cestu životem. Nahlédneme do kuchyně průkopníka filmových triků. Vyzpovídáme filmaře od Japonska po Ameriku včetně Terryho Gilliama a Tima Burtona. Zjistíme, proč jsou jeho filmy stále živé a v mnohém nepřekonatelné. Se studenty animace zrekonstruujeme tři slavné scény z filmů Karla Zemana. Budeme sledovat, jak se jim to podaří bez použití počítačů a digitální techniky.

KOUPIT DVD

Synopse

Filmový dobrodruh Karel Zeman je životopisný film, který se ohlíží za životem, prací a významem génia světové kinematografie. Odhaluje také inspirující zdroje jeho práce a nahlíží do kuchyně průkopníka filmových triků. Hovoříme se současnými filmaři od japonských po americké a snažíme se zjistit, proč jsou jeho filmy stále aktuální a v mnoha směrech dosud nepřekonané. Terry Gilliam, Tim Burton, Koji Yamamura a další hovoří o své inspiraci Karlem Zemanem. Pokud započítáme festivalové ceny, reakce publika a počet publikací a filmařů, kteří uvádějí Zemana jako zdroj inspirace, dospějeme k závěru, že Karel Zeman je jedním ze světově nejúspěšnějších a nejoslavovanějších českých filmařů. V 50. letech se jeho film Vynález zkázy promítal v 70 zemích – jen v New Yorku ho bylo možné vidět na 96 místech. Karel Zeman byl ve svém oboru naprosto jedinečný, vytvořil si totiž vlastní fantastický svět. Všechno se naučil sám bez formálního filmařského vzdělání. Díky vnitřní upřímnosti a poetice jeho filmy nestárnou. Neuvěřitelně tvrdě pracující a nápaditý perfekcionista, který si po celý život uchoval dětské vidění světa jako místa plného záhad a dobrodružství – tak Karla Zemana představíme v našem filmu. Snímek obsahuje ještě jeden příběh – studenti animace na univerzitě ve Zlíně aktuálně rekonstruují tři Zemanovy filmové scény za použití původních postupů a technologie filmových triků.

OHODNOTIT FILM NA ČSFD

Štáb a obsazení

Režisér: Tomáš Hodan
Producent: Ondřej Beránek (Punk Film)
Koproducenti: Kamila Zlatušková (Česká televize) Linda Zeman-Spaleny, Ludmila Zeman (Prokouk Productions)

Kamera: David Cysař
Námět a scénář: Ludmila Zeman, Tomáš Hodan, Ondřej Beránek
Dramaturg: Martin Polák
Zvuk: Robert Slezák
Střih: Blanka Kulová
Trikový specialista: Boris Masník
Účinkují: Terry Gilliam, Tim Burton, Ludmila Zemanová, Boris Masník, Karel Hutěčka, Kosei Ono, Paul Wells, Tony Dalton, Magda Vášáryová, Emília Vášáryová, Josef Lukáš, Petr Herrmann, Zdeněk Husták, Koji Yamamura, Michal Pospíšil, Valentina Thielová, Zdeněk Krupa, a Karel Zeman (a.z.) + studenti Univerzita Tomáše Bati Zlín

Formát: HD, 16:9 / DCP 1,85:1
Stopáž: 24 fps: 102 minut, 25 fps: 98 minut

Verze:

  • CZ – český komentář + české podtitulky u výpovědí cizinců
  • ENG – anglický komentář + anglické podtitulky u výpovědí Čechů a Japonců

Kinodistrubuce: Digital Cinema Package – HD 1080PsF/24, zvuk: 5.1, 2.0
Televize: HDCAM 1080 PsF/25, zvuk: 5.0, 2.0