KOUPIT VSTUPENKU
E-SHOP

Vytvořte si s dětmi vlastní thaumatrop

TÝDEN S ČARODĚJOVÝM UČNĚM
Thaumatrop

Přemýšlíte, jak zabavit děti doma? Co s nimi podniknout, když nemohou do parku, ani do školy? Vyrobte si společně tzv. thaumatrop, který bude bavit vás i je! Stačí k tomu mít jen papír, nůžky, barvičky a krátkou šňůrku. Když se vám to povede, tak se navíc můžete zúčastnit muzejní výzvy a vyhrát DVD Čarodějova učně. 

Co je to ten thaumatrop?

Thaumatrop je jednoduchá optická hračka využívající nedokonalost lidského oka. Když se totiž člověk dívá na dva se rychle střídající obrázky, spojí si je do jednoho a vznikne tak iluze nového obrazu. Podoby thaumatropu bývají různé. Nejčastěji se vyrábí v podobě kolečka s obrázky na každé straně a otáčejícího se na šňůrkách. Může mít ale i jiné tvary, např. čtverce. Stejně tak je možné ho upevnit místo na šňůrky na brčko nebo tužku a získat rotaci kvedláním jakoby s měchačkou.

 

Jak ho tedy vyrobím?

K výrobě thaumatropu je třeba tvrdší papír, nůžky, barvičky, dvě šňůrky cca 25 cm dlouhé a ideálně děrovačka.
0) Na tvrdší papír si nakreslím kolečko s průměrem 8 cm (čím větší je kolečko, tím větší thaumatrop bude). Použít mohu tyto speciálně předtištěná kolečka. 1) Kolečko vystřihnu a rozmyslím si, co na svůj thaumatrop nakreslím. 2) Na jednu stranu nakreslím část obrázku. 3) Kolečko obrátím na druhou stranu i vzhůru nohama a nakreslím na něj druhou část obrázku. 4) Po obou stranách propíchnu (ideálně děrovačkou) otvory na šňůrku. 5) Protáhnu šňůrky otvory. 6) Každou šňůrku chytnu jednou rukou a otáčím jimi tam a zpět tak rychle, jak dokážu.

Nevíte, co byste nakreslili? Zkuste na jednu stranu nakreslit akvárko a na druhou rybičku. Nebo na jednu strana ptáčka a na druhou klec. Pamatujte, že druhý obrázek musí být vždy vzhůru nohama!

Možné jsou i jiné postupy. Např. aby se mi lépe přemýšlelo o tom, jak se obrázky spojím, tak kreslím na dvě kolečka, která nakonec slepím. Šňůrku je tak možné při lepení mezi kolečka vložit a není třeba thaumatrop dírkovat.

Návod na výrobu thaumatropu

Chci vyhrát DVD Čarodějova učně

A pokud jste už princip thaumatropu pochopili a chcete se pustit do něčeho kreativnějšího, zkuste vytvořit thaumatrop na motivy pohádky Čarodějův učeň, která je až do 24. 3. volně přístupná na muzejním Vimeo. Výsledný thaumatrop natočte v akci a video sdílejte v komentáři na muzejním Facebooku pod příspěvkem s thaumatropem. Na konci Týdne s Čarodějovým učněm odměníme jedno video DVD Čarodějův učeň, aby měl pohádku k dispozici kdykoliv si na ni vzpomene.