KOUPIT VSTUPENKU
E-SHOP

Vlado Rimbala vs Karel Zeman

Když máte duši romantika a toulavé boty, volání dálek není možné odolat. A když k tomu připojíte vášeň pro filmy Karla Zemana a šikovnou ruku, která dovede mistrně malovat dobrodružství, které je všude okolo, vznikají nezapomenutelné obrazy a výjevy jako z dob dávno, dávno minulých. Dinosauři, zvířecí dramata,  příroda v té nejdivočejší podobě. Jako z Cesty do pravěku. A také pocta Karlu Zemanovi – perokresby nebo pexeso s ikonickými scénami z těch nejznámějších filmů. 

Seznamte se, Vlado Rimbala, 

  

Chcete si zahrát Vladovo autorské pexeso, které vytvořil na oslavu díla Karla Zemana? Pro naše čtenáře je s laskavým svolením autora ke stažení v tiskové kvalitě: přední, zadní strana. Přejeme pěkné chvíle při hře i při čtení rozhovoru.

Vlado, Tvůj život je jedna velká cesta. Co v tobě probudilo lásku k poznávání cizích krajin? Hraje v tom roli některý z filmů Karla Zemana?

Určitým způsobem všechny, jsou v nich láska k životu, dobrodružství, které život přináší, pokud se člověk nebojí udělat ten první krok…  a nemá skutečnej cíl. Uvědomění si faktu, že žádný cíl není, že cílem je každej okamžik jedné velké Cesty. Samozřejmě jako kluk jsem miloval Cestu do pravěku, jak nikdo neví, co čeká za dalším ohybem řeky…

Potkal jsi na světě místo nebo se ocitl v situaci a řekl sis „to je jako z filmu Karla Zemana“?

Ale ano, pocítil jsem to polechtání vzpomínek, když jsem kráčel mezi Araukáriema v Argentině. To samé, které jsem cítil, když jsem viděl scénu z Cesty do pravěku.

Kdyby sis mohl vybrat jedno dobrodružství z filmů Karla Zemana, které by to bylo? (Do pravěku? Pod hladinu oceánu? Do vzduchu?)

To je těžkej výběr… ale první, co mne napadlo, je Na kometě. Proč? Asi protože to je zcela vymyšlený svět, něco jiného, je tam historie, pravěk, obří had v moři… a představa, že pluji a nevím, co můžu čekat… :), k tomu svět, kde je možné se domluvit na příměří.

Určitě by ale stála za to i Cesta do pravěku nebo dobrodružství v ponorce z Vynálezu zkázy

Karel Zeman – to je obrovská kapitola v tvé tvorbě. Listy kreseb oslavující jak Karla samotného, tak jeho dílo jsou doladěny do dokonalosti. Je v nich zřetelná veliká úcta. Pověz mi o nich něco.

Mockrát děkuji. Pro mne je jeho dílo dokonalé, jaké je. A kolik let… Viděl jsem mnoho filmů, ale nemám nic k srovnání. Myšlenky a obrazy jsou v jeho filmech pro mne doposud nepřekonané. To, že jsem se konečně po létech odhodlal udělat několik koláží, je jen splnění jednoho ze snů – protože to teď dokážu.

Svůj obdiv ke Karlu Zemanovi a jeho dílu jsi zhmotnil také v podobě pexesa s ikonickými scénami z jeho filmů. Který je pro tebe ten „nej?“. Jakou scénu z něj máš nejraději?

To nejde, v odpovědi na tuhle otázku mi hlavou proběhne hodně scén – Phororhacos, obří chobotnice, ponorky, tajemné ostrovy,… 🙂

Vzpomeneš si, kdy jsi viděl film Karla Zemana poprvé?

Myslím, že to bylo v cyklu filmů pro pamětníky. Možná to byl Baron Prášil…a fantasie pracovala.

Pexeso sis vytvořil pro radost svou a své rodiny. Kromě společné hry, sejdete se někdy společně i u sledování filmů Karla Zemana?

Stalo se, že nejmladší syn neměl ani tři roky, když se ptal, jak vypadá mamut. Pustil jsem mu Cestu do pravěku, scénu s mamutem … a dívali jsme se do konce.  Pohádky synové znají, ale na filmy myslím potřebují věk na pochopení. A nadčasovost myšlenek pochopí kolikrát až dospělý člověk. Chápu, že to má jinej smysl pro nás, kteří jsme na filmech Karla Zemana vyrůstali.

Proč by se měli lidé dívat právě na filmy Karla Zemana?

Jeho filmy podněcují fantasii, je tam taky mnoho myšlenek o soužití bez válek a zneužívání pokroku a nových vynálezů. Přitom postrádaly brutalitu, která se stále častěji objevuje v nových filmech. Odkazy Zemanových filmů jsou jasné a srozumitelné. Nová kinematografie stojí na papírových sloupech, čím je více možností, je vše jednoduší, ale právě na úkor velkých myšlenek. Proto u nových filmů je tak jeden ze sta, který bych rád viděl ještě jednou. A to je tu ještě nesporná umělecká hodnota.

Je něco ohledně Tvého vztahu ke Karlu Zemanovi, na co jsem se nezeptala a Ty bys mi o tom rád napsal?

Pan Zeman vytvořil filmy přesně v době, která to potřebovala a něco podobného ve mě zanechaly díla Karla Čapka,  Zdeňka Buriana…. Vše mne přivedlo na místo, kde jsem. Jsem tomu moc rád a cítím hlubokou vděčnost. Možná právě to je trochu cítit v mojí tvorbě.

Vlado, Muzeum Karla Zemana slaví letos 11 let své existence. Co byste Muzeu, které pečuje o odkaz Vašeho oblíbeného tvůrce, popřál?

Ať odkaz, který filmy pana Karla Zemana mají, bude srozumitelný pro všechny. Lidskost, kterou jsou prostoupené, je tak jednoduchá ve své podstatě..  A samozřejmě musím připojit velkou gratulaci k činnosti muzea v uchování těchto skvostů světové kinematografie. Zájem, který pořád o tyto díla je je zároveň i ukázkou kvality. Ve své kategorii těžko překonatelné.