Karel Zeman a Ukradená vzducholoď

Pomozte nám vzlétnout

Kdo je vlastně Karel Zeman a kam letí jeho Ukradená vzducholoď?

Režisér, výtvarník, animátor, scénárista a ve své době futuristický filmař. Karel Zeman byl také nazýván kouzelníkem filmového plátna nebo český Meliés. Narodil se v roce 1910 a posouval hranice filmového světa až do roku 1989.

Natočil řadu krátkých, středometrážních i celovečerních filmů. Nejslavnějšími jsou Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Baron Prášil nebo Ukradená vzducholoď. Karel Zeman proslavil českou kinematografii 20. století po celém světě a za své dílo získal řadu ocenění a uznání na prestižních filmových festivalech. Jeho filmová tvorba je dodnes vysoce ceněna a postupy, které využíval, jsou vyučovány na filmových školách po celém světě. Estetika Zemanovy tvorby ovlivnila celou řadu světových filmařů, například režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama nebo režiséry Tima Burtona a Johna Stevensona.

Karel Zeman a Jules Verne

Byl jsem a stále zůstávám velkým obdivovatelem díla Julese Vernea. Je to spisovatel mého mládí, ale myslím si, že to bude i spisovatel mých vnoučat… Člověk si vytvořil grandiózní svět techniky, z kterého jde často hrůza a strach… Naštěstí to není jen technika, která určuje dění světa a způsob života. Celý dlouhý vývoj lidské civilizace je poznamenán ještě jiným úsilím. Úsilím o tvorbu krásy – tvorbu něčeho, co obohacuje život, co jej činí nejen snesitelným, ale i poutavým a hezkým… I ve Verneově díle nalezneme ono kouzlo krásna, romantična.” – Karel Zeman

Právě na příbězích Julese Vernea postavil Karel Zeman několik svých ohromně úspěšných filmů, které jsou dodnes považovány za nejlepší adaptace svých knižních předloh. Světovou slávu Zemanovi přinesl film Vynález zkázy, který v roce 1958 na EXPO v Bruselu ohromil porotu i veřejnost dokonalou technikou a výtvarnou stylizací. Vynález zkázy jednohlasně získal první cenu a zařadil se mezi nejúspěšnější filmy světa. Film byl okamžitě prodán do 72 zemí světa a stal se tak nejúspěšnějším českým filmem všech dob. Vynález zkázy byl tak úspěšný, že jen v New Yorku byl promítán v 96 kinech současně.

Zeman plánoval natočit celou sérii filmů podle verneovek. V roce 1966 dokončil po dvou letech film Ukradená vzducholoď, jejíž příběh je adaptací knihy Dva roky prázdnin. Skrze svůj filmařský um dokázal ve filmu dokonale vyobrazit ono kouzlo krásna a romantična.

Ukradená vzducholod EffaZačátek dobrodružného příběhu Zeman zasadil na pražské Výstaviště, kde se pět úplně obyčejných kluků tak trochu náhodou ocitne v neobyčejné situaci. Kluci využijí příležitosti proletět se zdarma vzducholodí. Celé se to ale nečekaně zamotá. Majitel vzducholodi chce zneužít zmizení vzducholodi k propagaci své firmy a k podvodu s nehořlavým plynem. A rozjede se senzace. Kluci mezitím ztroskotají na ostrově plném nástrah. Dokáží se s pomocí kapitána Nema a novináře Ardana nakonec vrátit domů, kde je ale společnost odsuzuje za ukradení vzducholodi?

Steampunk, secese, létání, tajemný ostrov, napětí, romantičnost, krásná mladická naivita a dva neslučitelné světy – přísný dospělácký a ten nespoutaný dětský svět plný představivosti a dobrodružství.

Ukradená vzducholoď se stala druhým a posledním filmem, který Zeman natočil podle předlohy Julese Vernea, a čtvrtým Zemanovým filmem, který Muzeum Karla Zemana společně s dalšími institucemi dokázalo restaurovat a obnovit tak jeho původní krásu.

Aby film v digitální restaurované verzi nezůstal pouze v šuplíku, a aby mohl být distribuován do celého světa, probíhá aktuálně crowdfundingová sbírka s názvem Pomozte nám vzlétnout. Za odměny, které si můžete vybrat na crowdfundingové platformě DONIO, zvládne Muzeum Karla Zemana přeložit Ukradenou vzducholoď do světových jazyků a dostat digitálně restaurovaný film opět na filmová plátna po celém světě.

Odměny z DONIO jsou také skvělým dárkem pro vaše blízké nejen na Vánoce. Podpořte projekt distribuce restaurovaného filmu Ukradená vzducholoď a obdarujte sebe nebo své známé a příbuzné limitovaným Hendrick’s GINem v kabátu Ukradené vzducholodi, kurzem potápění, filmovými ponožkami nebo vyhlídkovým let balónem a dalšími krásnými odměnami ze světa Karla Zemana. Děkujeme!

Ukradená vzducholoď